Międzynarodowe targi Fakuma 2018

Międzynarodowe targi Fakuma odbyły się po raz 26 i zgromadziły wielu wystawców z całego świata.

O tym, że targi Fakuma są jedną z ważniejszych światowych wystaw w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych nie trzeba nikogo przekonywać. Ściągają do Friedrichshafen imponującą liczbę wystawców, w tym roku to ponad 1900, co jest potwierdzeniem, że cieszą się one dużym prestiżem. Stanowią centrum innowacyjności, nowoczesnych rozwiązań technicznych, wiedzy oraz słyszalny głos, że należy przedsięwziąć działania zmierzające do ochrony środowiska.

Na targach Fakuma firma KraussMaffei zaprezentowała nowoczesne rozwiązania technologiczne:

Wtryskarka PX 320-2000 z technologią dekorowania w formie wraz z przemysłowym robotem IR 60 R1610

W półautomatycznym procesie produkcyjnym na wtryskarce PX 320 wytwarzano odporną na zarysowania ramę ze zintegrowaną elektroniką, w której montowano dziesięciocalowy wyświetlacz HMI. Proces polega na tym,  że sześcioosiowy robot umieszcza inserty w formie. Po stronie dyszy znajduje się folia elektroniczna  IML ze ścieżkami przewodzącymi, a po stronie wypychacza umieszcza się specjalny film IMD w formie kolorowego obrazka dekoracyjnego. Aby stworzyć twardą powłokę zewnętrzną, warstwę  utwardza się promieniami UV. W formie produkcyjnej możliwe jest także umieszczanie wielu dekoracyjnych folii IMD. Jednak dla rozwiązań wielogniazdowych, by zwiększyć wydajność produkcji, stosuje się folie typu DUO, które zawierają dwa niezależne od siebie dekory rozmieszczone z dokładnością do setnej milimetra.

Najmniejsza wtryskarka PX 25-55 w technologii SilcoSet z robotem SPX 10

Producent zabawnie określa maszynę jako małą siostrę serii PX, bo jej siła zwarcia to tylko 250 kN. Dedykowana jest ona do produkcji detali o bardzo małej masie wtrysku, na przykład do precyzyjnych elementów zegarów, do skrzyń biegów, kół zębatych. Podczas targów zaprezentowano produkcję uszczelek pierścieniowych wykonanych z płynnego silikonu (LSR) o skomplikowanym podcięciu i wadze zaledwie 0,15 g. Czas cyklu to 14 sekund. Dla tej aplikacji zastosowano ślimak o średnicy 12 mm oraz sprężynowy zawór zwrotny. Poniżej  układu zamykania znajduje się miejsce dla pompy próżniowej oraz urządzeń peryferyjnych. Linia produkcyjna wyposażona została w pickera SPX 10. To optymalne rozwiązanie stosowane jest dla niewielkiej przestrzeni, bo teleskopowa konstrukcja redukuje całkowity skok o połowę.

Plastics40

Cyfrowe rozwiązania Plastics 4.0

Rozwiązania cyfryzacji oraz łączenie w globalne sieci procesów produkcyjnych w celu zwiększenia wydajności wytwórczej, automatyzacji, podwyższenia jakości.

▪ MaXecution

▪ DataXplorer*

▪ APC plus*

▪ AnalytiX*

▪ BlueboX*

Proces spieniania prezentowany na wtryskarce KraussMaffei CX 50-380

System Plastinum Perfoamer opracowany przez Kunststoff-Institut Lüdendscheid, to nowe rozwiązanie przeznaczone do mikrokomórkowego spieniania polimerów termoplastycznych.  Stanowi połączenie dwóch procesów spieniania fizycznego oraz chemicznego podczas formowania wtryskowego. System został zainstalowany na wtryskarce produkcji KraussMaffei CX 50-380 z racji wielu jej zalet. W specjalnej komorze ciśnieniowej do tworzywa w postaci granulatu zostaje podany dwutlenek węgla, który rozprzestrzenia się i miesza wraz z granulatem. W kolejnym etapie wzbogacony granulat zostaje podany do leja zasypowego ręcznie lub za pomocą podajnika. System składa się z dwóch urządzeń peryferyjnych suszarki oraz autoklawy i może obsługiwać wiele maszyn w tym samym czasie, jak i również może być przeznaczony do małych i dużych wydajności. Proces spieniania fizycznego i chemicznego jest w pełni kontrolowany, dlatego wpływa na zwiększenie jakości produkowanego elementu oraz na stabilność wymiarową detali. Technologia procesu umożliwia eliminację wad wyprasek w postaci wypaczeń oraz smug. System może być stosowany również dla tworzyw termoplastycznych wzmacnianych długimi włóknami, nawet przy zastosowaniu standardowych ślimaków. Taki proces pozwala na oszczędność materiału, gdyż wpływa na zmniejszenie masy wypraski. Doposażenie maszyny w system jest bezproblemowe. Taka maszyna może być wówczas stosowana zarówno do konwencjonalnego formowania wtryskowego jak i procesu spieniania.

Wizualizacje ustawień maszyn

Firma Krauss Maffei przygotowała również wizualizacje ustawień maszyn wraz z formami, które można było obserwować za pomocą okularów HoloLens pracujące w technologii rzeczywistości rozszerzonej.  A wszystko w kontekście Przemysłu 4.0, którą firma KraussMaffei szeroko promuje.