Nagrodzone i wyróżnione produkty podczas targów Plastpol 2019

Nagrodzone i wyróżnione produkty podczas targów Plastpol 2019

 

INNOWACYJNE ROZWIĄZANIA ZASTOSOWANE W LINII PRODUKCYJNEJ DO WYTWARZANIA WYROBÓW DEKORACYJNYCH ZE ZINTEGROWANĄ ELEKTRONIKĄ ZA POMOCĄ METODY FORMOWANIA WTRYSKOWEGO POLEGAJĄCEJ NA INTEGRACJI TECHNOLOGII DEKOROWANIA IMD (IN MOLD DECORATION) ORAZ IML (IN MOLD LABELING).

Firma KraussMaffei jako producent wtryskarek, systemów automatyki i zintegrowanych rozwiązań opracowała innowacyjne oraz kompaktowe rozwiązanie do produkcji wyrobów z wykorzystaniem metody IMD oraz IML. W pełni zautomatyzowana linia produkcyjna została po raz pierwszy zaprezentowana na zeszłorocznych targach Fakuma, w Polsce na Międzynarodowych Targach Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Plastpol 2019 na przykładzie ramki do panelu sterowniczego HMI wytwarzanej z wykorzystaniem folii czujnikowej (IML) oraz folii dekoracyjnej (IMD). W skład komórki produkcyjnej wchodzi wtryskarka PX 320 z agregatem SP 2000 wyposażona w 6-osiowy robot  z napędem serwo, wielofunkcyjny laser, stacja UV, podajnik folii dekoracyjnej. Technologie wytwarzania wyrobów dekorowanych w formie są doskonale znane i stale unowocześniane, innowacyjne są natomiast zastosowane rozwiązania, które zwiększają produktywność i efektywność procesu produkcyjnego. W światowej branży motoryzacyjnej nieprzerwanie panuje trend wytwarzania wyrobów, których zastosowane komponenty dają wysokiej jakości powierzchnie bez jakichkolwiek śladów połączeń. Zintegrowanie różnych technologii, wtrysk z wykorzystaniem folii ze ścieżkami przewodzącymi otwiera nowe możliwości i daje szerokie pole do działania dla projektantów nowych detali oraz realizacji nowych pomysłów również przez programistów.  Stopień integracji zastosowanych komponentów zwiększa ich złożoność, a tym samym zwiększa wymagania stawiane zakładom produkcyjnym. KraussMaffei spełnia te wymagania.

 

W prezentowanej komórce produkcyjnej wszystkie ruchy wykonywane są przez robota przeznaczonego do pracy w ekstremalnych warunkach.  Technologia procesu polega na umieszczeniu w formie po stronie płyty stałej – insertu w postaci elektronicznej folii (IML) ze ścieżkami przewodzącymi. Inserty zabezpieczone są dodatkową folią ochronną usuwaną bezpośrednio tuż przed umieszczeniem ich w formie, co stanowi szczególne wyzwanie dla automatyzacji. Jednocześnie od strony płyty ruchomej za pomocą specjalnego systemu podawana jest folia z rolki. Dekor umieszczony na folii jest precyzyjnie pozycjonowany. Forma wyposażona w specjalne porty próżniowe umożliwia jej idealne dopasowanie do gniazda formy i zabezpiecza przed przemieszczeniem. Wtrysk następuje pomiędzy insertem IML a folią dekoracyjną IMD. W dalszym etapie wyrób jest przenoszony do stacji UV, gdzie powierzchnia jest suszona i utwardzana za pomocą promieni. Innowacja w zastosowanej komórce produkcyjnej polega na wdrożeniu koncepcji laserowego wykończenia wyrobów. W wielofunkcyjnej jednostce laserowej następuje usunięcie wlewka, oczyszczenie krawędzi wyrobu, jego indywidualne oznakowanie oraz kontrola jakości.

 

To kolejny krok rozwoju technologii dekorowania w formie z wykorzystaniem elektroniki wymagającej spełnienia wielu wyzwań związanych z integracją folii czujnikowej z tworzywem sztucznym stosowanym z sukcesem w wielu zakładach produkcyjnych dla największych koncernów motoryzacyjnych, takich jak np. Volkswagen (wewnętrzne ramy, panele sterownicze do klimatyzacji dla VW Tiguan), Audi Q2 (dekoracyjne, podświetlane deski rozdzielcze). Zastosowanie nowoczesnej komórki produkcyjnej pozwoli wielu wytwórcom na wprowadzenie innowacji produktowej np. stosując folie dekoracyjne umożliwiające uzyskanie efektu powierzchni chromowanej lub z efektem interaktywnym w przypadku podświetlenia światłem sztucznym lub naturalnym. Wyroby takie charakteryzują się nowymi cechami i funkcjonalnością w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań.

 

Zalety linii produkcyjnej firmy KraussMaffei:

 1. Pełna automatyzacja na niewielkiej przestrzeni.
 2. Wytwarzanie udoskonalonych wyrobów z efektami specjalnymi oraz zintegrowaną elektroniką.
 3. Zastosowanie technologii, implementacja innowacyjnych produktów umożliwia wzrost konkurencyjności na rynku światowym oraz rozwój technologiczny i produktowy przedsiębiorstwa.
 4. Zastosowanie wysoko innowacyjnych rozwiązań przez przedsiębiorców przyczynia się do wzrostu gospodarczego, tworzenia mocnego rynku.
 5. Skrócenie czasu produkcji w porównaniu do dotychczas stosowanych na świecie procesów produkcyjnych.
 6. Wysoka jakość powierzchni produkowanych wyrobów, idealne pokrycie całych powierzchni, fotograficzna jakość grafik.
 7. Powierzchnie odporne na starzenie, odklejanie.
 8. Minimalna ilość generowanych odpadów produkcyjnych – technologia przyjazna środowisku.
 9. Bardzo istotne zmniejszenie kosztów produkcji, mniejsze zużycie energii elektrycznej, a w szczególności zmniejszenie ilości odpadów technologicznych powstałych w procesie produkcji.
 10. Technologia ta wpisuje się w filozofię „green energy”, eliminując szkodliwy wpływ na środowisko. Wyroby w 100% możliwe do recyklingu.
 11. Czysta produkcja w 8 klasie.
 12. Zwiększenie produktywności i efektywności procesów produkcyjnych.
 13. Dodatkowa oszczędność energii elektrycznej oraz niższe koszty produkcji dzięki wykorzystaniu przez silniki elektryczne energii hamowania elementów ruchomych. Wszystkie serwomotory działają w trybie rekuperacji.
 14. Krótszy czas cyklu dzięki niezależnym napędom wszystkich podzespołów maszyny.

 

Przedstawiona koncepcja  linii produkcyjnej jest przykładem na postępującą automatyzację oraz cyfryzację produkcji przemysłowej z wykorzystaniem zaawansowanych, światowych technik. Rozwiązania te są przyjazne dla środowiska i jednocześnie bardziej ekonomiczne, bo inwestycje w przyszłość to szansa na bezpieczeństwo ekonomiczne.

 

Magdalena Kazimierczuk